Особливості вирощування ярого ріпаку

Зараз в Україні усе більше площ відводиться під вирощування ярого ріпаку.

Ця культура в сівозмінах здатна замінювати соняшник, так як  витрати на її посів, догляд та збір врожаю значно нижчі. Але необхідно пам’ятати: на початковому етапі розвитку рослина сильно схильна до пригнічення бур’янами, зростає повільно. Тому слід особливу увагу приділити технології обробки ріпаку ярого.

Кращі попередники

Засівають ярим ріпаком поля, на яких попередньо культивувалися такі рослини:

  • Зернобобові культури;
  • Пшениця озима;
  • Ячмінь.

Невідповідними попередниками для даної рослини є сільськогосподарські культури, наприклад, родини капустяних, а також цукровий буряк. Причина – загальні шкідники.

У сівозміні для ріпаку зазвичай відводиться більше чверті всіх оброблюваних площ. Поля, на яких він вирощувався, засівати насінням цієї ж рослини доцільно не раніше, ніж через 5 років.

Для різних зернових культур ріпак сам є відмінним попередником.

Після його вирощування поліпшується структура грунту, фітосанітарний стан, ґрунт збагачується азотом. Всі ці фактори підвищують врожайність рослин, які культивуються на полях, де колись вирощувався ярий ріпак.

Обробка ґрунту

Невідповідним для вирощування даної культури є ґрунт, який відрізняється непроникним підорним шаром, недостатньою теплопровідністю, важким складом. Ідеальні для цієї рослини – чорноземи з нейтральною або слабокислою реакцією сольового розчину.

Ступінь коректності підготовки ґрунту – найважливіший фактор, від якого багато в чому залежить продуктивність культури і рівномірність появи сходів. Перед висіванням насіння необхідно винищити бур’яни, вирівняти ґрунт, максимально зберігаючи в ньому вологу. Безпосередньо перед посівом здійснюється дискування, потім – оранка з метою усунення залишків рослин-попередників. Глибина оранки – від 20 до 22 сантиметрів. При цьому показники грудкуватості не повинні перевищувати 11 см, а оптимальна  висота розвальних борозен і гребенів – близько 6 сантиметрів.
Навесні з метою збереження необхідної кількості вологи у ґрунті слід проводити боронування. Ґрунт потрібно належним чином готувати і перед самим висівом насіння.

Даний процес включає:

  • боронування;
  • культивацію;
  • накочення і вирівнювання додатково.

Всі зазначені операції здійснюються за одну ходку, забезпечуючи утворення дрібногрудкової структури посівного ложа і ґрунту.

Терміни висівання насіння

Ріпак ярий – рослина морозостійка.

Молода культура здатна переносити морози до -50 °C, доросла – до -80 °C. Тому посів слід проводити в ранні терміни, коли ґрунт дозріває фізично. Даний фактор дозволяє рапсу максимально використовувати вологу, ефективніше протистояти бур’янам і шкідникам.

При пізньому посіві  рослина дуже швидко входить в генеративну фазу, інші фази значно скорочуються. Наприклад, якщо ріпак буде висіяно з запізненням на 1-2 тижні, продуктивність культури може знизитися майже до 6 центнерів з гектара, до  44% може впасти рівень вмісту олій  в насінні.

Добрива

При врожайності ріпаку 10ц /га з 1 гектара споживається:

  • Фосфору – 2-3 кг;
  • Калію – 6-8,5 кг;
  • Азоту – 5,2-5,6 кг.

Це причина, по якій навіть на родючих землях в ґрунт необхідно вносити добрива для ріпаку.

Визначення необхідної кількості поживних елементів в ґрунті здійснюється шляхом застосування балансово-розрахункового методу. Це робиться з метою досягнення грамотного і раціонального використання  добрив.

Кількість внесених добрив зазвичай знаходиться в межах Р 60-90, К 60-90. Якщо говорити саме про азотні, то їх кількість – 92-121 кг/га.

В процесі основної обробки ґрунту рекомендується вносити повномірні дози калію і фосфору. У два посівних терміна,  крім добрив, що є основними, можна використовувати азотні. Перший термін – культивація навесні, другий – початок цвітіння (фаза бутонізації).

Особливості нових сортів

Потенційна врожайність створюваних сьогодні селекціонерами двостатеві сортів ріпаку ярого – від 27 до 30 центнерів з гектара. Рівень олій в такому насінні досягає  52%. У подібних сортах відсутні небезпечні речовини у вигляді ерукової кислоти і глюкозинолатів, що знижують харчові та кормові властивості.

Посів

Ширина міжрядь при посіві рядковим методом становить 15 сантиметрів. Глибина, на яку висіваються насіння, – 1,5-2,1 см. Густота стояння рослин в обов’язковому порядку повинна бути 100-115 стебел на 1 м². Норма висіву становить від 6,1 до 7,6 кг/га.

Збирання ріпаку

За 10-13 днів до початку збирання доцільно здійснити десикацію посівів.

З цією метою застосовується препарат “Релон” (2-2,4  л/га) або “Раундап” (3-3,4  л/га). Оптимальна вологість насіння при обмолоті повинна становити від 10 до 13%. Якщо рівень вологості буде нижче 10%, можна втратити до 50% врожаю.

Важливо! Пошкодження насіння при обмолоті веде до погіршення його якості під час зберігання – обмолочувати валки потрібно при оборотах барабану не більше, ніж 600 в хвилину, а при комбайнуванні прямому даний показник слід збільшити до 800. В останньому випадку швидкість руху машини повинна бути від 5,2 до 6,2 км/год.