Основні види ґрунтових бактерій

Гумус – органічна частина ґрунту, невід’ємною частиною якого є бактерії. Утворювався він впродовж мільйонів років як результат розкладу рослинних і тваринних решток і продуктів життєдіяльності організмів.
Таким чином, бактерії і мікроорганізми живуть у ґрунті і до сьогоднішнього дня, поступово пристосовуючись до постійно мінливих умов навколишнього середовища. Які саме бактерії живуть в ґрунті, і допомагають відбуватися бродінню і перегниванню, розберемо в статті.
Основні види бактерій
У мікробіології є певна класифікація мікробів, які живуть в ґрунті. Пов’язано це з функцією, яку вони виконують.
Деструктори – це бактерії, які проживають в ґрунті. Головна їх мета – розкладати органічні сполуки, які потрапили в верхній шар. Таким чином, завдання деструкторів в тому, щоб перетворити залишки життєдіяльності, які залишили тварини або рослини, в неорганічні сполуки.
Бульбочкові бактерії, або азотфіксуючі. Вони допомагають азоту, який потрапляє до ґрунту, засвоюватися рослинами. Таким чином, даний вид бактерій допомагає рослинам збагачуватися мінеральним складом.
Хемоавтотрофи – ще один важливий вид бактерій, які знаходяться в ґрунті. Ці бактерії збирають неорганічні сполуки, і перетворюють їх в органіку, використовуючи при цьому енергію, яка виходить від самої бактерії. Хемоавтотрофи відносяться до класу автотрофів, головною метою яких є накопичення навколо себе неорганічних речовин, і допомога при засвоєнні їх рослинами.
Крім цих, найвідоміших бактерій, є ще безліч інших. Але, всі вони не відіграють такої важливої ролі у щоденних процесах, які мають величезне значення для нормального росту і розвитку рослин.
Навіщо потрібні деструктори
До деструкторів відноситься велика колонія бактерій, яка постійно проживає в ґрунті. Сюди відносяться як бактерії, які дихають киснем, так і ті, які харчуються за рахунок інших процесів. Головна умова, за яким класифікуються деструктори – здатність розкладати органічні сполуки.
Тому сюди відносяться не тільки бактерії, а так само жуки, мурашки і терміти. Саме вони розкладають великі скупчення органіки на дрібніші стани, з якими вже і працюють бактерії цього роду. Представники деструкторів можуть знаходиться як в прикореневій області, так і в більш глибоких шарах ґрунту, куди кисень зовсім не потрапляє.
Що являють собою азотфіксуючі бактерії
Одна з груп, які найчастіше зустрічаються в ґрунті – азотфіксуючі, або бульбочкові бактерії. Саме з їх допомогою можливо максимально швидко наситити ґрунт азотом, що позитивно позначиться на врожайності цієї ділянки. Основні представники групи – Різобіум, але є ще багато подібних бактерій, які часто використовуються фермерами та городниками.
Суть дії азотофіксуючих бактерій в тому, що вони утворюють на кореневій системі рослини невеликий наріст, через який поживні речовини, азот і перетворений аміак відмінно всмоктуються і засвоюються. Натомість бактерія отримує постійне підживлення, яка допомагає їй успішно продовжувати свою життєдіяльність.
Так само, бактерії даного виду проводять симбіоз з рослинами певної ділянки, в наслідок чого створюються анаеробні умови. А це ще одна задача азотофіксуючих бактерій.
Значення хемолітотрофів
Хемолітоторфи – це клас бактерій, який є єдиним і унікальним. Тільки вони мають властивість переробляти неорганічні речовини, перетворюючи їх в органіку. Їх значення дуже важко переоцінити, оскільки ці бактерії просто не замінні, і якщо вони перестануть виконувати свою функцію, то інші бактерії не впораються зі своєю роллю.
На сьогоднішній день виділяють кілька різновидів цих бактерій:
- Нітрифікуючі – головна мета яких включити азот в органічні сполуки рослин.
- Окислювачі сірки – включають неорганічну сірку в органічні сполуки.
- Залізобактерії – властиві тільки для ґрунту з високою кислотністю. Вони включають залізо в органічні сполуки.
- Водневі і карбоксідобактерії – переробляють водень і вуглекислий газ. Патогенність цієї групи бактерій в тому, що вони сприяють процесам гниття. Самі по собі вони не мають патогенних різновидів. Так само група не використовує в якості їжі органічні сполуки.
У ґрунті живе велика кількість бактерій і мікроорганізмів, які є його незамінною складовою. Всі вони відіграють важливішу роль у тому, щоб рослини росли швидко і отримували при цьому всі необхідні речовини.